Yakın zamanda televizyon reklamlarında yeni bir anlayışına geçileceği konuşulmaya başlandı.Bu reklam anlayışında aynı kanalı izleyen insanlar aynı reklamları izlemeyecekler.Bu yenilik izleyici için hiç almayacağı bir ürünün reklamını izleme zorunluluğunu ortadan kaldırırken, reklam veren içinde hedefi olmayan kişilere reklam bütçesi ayırmama avantajı sağlıyor.

Reklam ve pazarlama dünyası yenilikler arıyor,tasarruf etmek istiyor ve en önemlisi gerçek müşteriye ürün göstermek istiyor. Bu bakış açısı ile pazarlama için fitness merkezleri çok doğru bir mecra oluyor.Fitness merkezleri ise sadece üyelik yaparak ilerleyemeceğini artık gördü.Markalar için fitness doğru yer iken, fitness merkezlerinin ek gelir elde etmesi ise sektör için büyük bir destek.

Markalar ellerindeki bütçeyi o kadar doğru harcamaya çalışıyorlar ki sponsorluk veya reklam çalışması için görüşme yaparken neden sizin spor merkeziniz ile çalışmaları gerektiğine her zaman olduğundan daha fazla ikna olmak istiyorlar. İşte tam da bu noktada elinizde büyük bir güç olduğunu bilmeli ve yukarıda bahsettiğim gerçek müşteri vurgusunu unutmamalısınız. Sizi markalar karşısında güçlü yapacak verilere mutlaka sahip olun. Cinsiyet dağılımı,yaş aralığı,günlük kullanım sayısı,en yoğun günler-saatler,meslek dağılımları,grup derslerinin katılımcı sayısı vb. bir çok küçük gibi görünen büyük detayları her zaman güncel tutun. Pazarlama dünyası rakamlar ile konuşmayı sever.

Her gün büyüyen fitness sektörünün 2025 yılı geldiğinde %30 daha büyümüş olacağı tahmin ediliyor. Önümüzdeki yıllar içerisinde bu kadar büyüme vaat eden başka bir sektör var mı bilmiyorum ama Bu büyüme hızı bile bir çok markanın dikkatini çekecektir. Yeni yapılacak olan fitness merkezlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise sponsor firmalar için reklam alanları yaratmayı planlamak olmalı.Önceki yıllarda markalar fitness merkezlerinde bu kadar reklam çalışması yapmıyordu ancak gelecek öyle olmayacak. 

Rekabet fitness merkezleri üzerinden reklam yapmayı deneyecek firmalar içinde fitness merkezleri içinde önemli bir konu. Bu nedenle fark yaratmak için doğru firmalar yan yana gelirse dünya çapında güzel pazarlama işleri ortaya çıkabilir. En sevdiğim çalışmalardan biri özel dikim yapan bir moda evinin soyunma dolaplarına bir kutu içerisinde yaka ve kol manşeti bırakıp içerisine devamı için bize bekleriz yazan bir not bırakmasıdır. Bir diğeri ise dünyanın en büyük matkap markalarından birisi için fonksiyonel çalışma alanında yaptığımız çalışmadır. İki uç sektör ama hedef kitle aynı. Marka yöneticileri eğlenceli çalışmalar yapmaktan keyif alıyorlar çünkü bu çalışmalar aynı zamanda başka bir reklam alanı olan sosyal medyayı da destekliyor.

İki taraflı kazanç sağlayan bu iş birliğinin yakın zaman içinde tüm fitness merkezlerinde kullanılmasını beklediğimi belirtmek isterim.