Fitness sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Geleceğin yatırım alanı olarak gösterilen bu sektör hakkında Carrera fitness&spa Genel Müdürü Yalçın Yaşar ile konuştuk

1) Fitness ve Spa işletmeciliğinde her alanda bulunmuş bir kişi olarak okurlarımıza kısaca kendinizi anlatmanızı isterim

2004 yılında beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenciydim.Bir hocam okul bittiğinde sizi kim tanıyor olacak işte bu diplomadan daha önemli bir detay demişti.Bu cümle okul ve iş hayatının aynı anda gitmesinin başlangıcı oldu. Sports International o yıllarda beni masör olarak işe aldı ve ardından antrenör oldum. Pazarlama iletişimi Y.Lisans eğitimi ile yönetim tarafına geçip Atatürk Havalimanı iç ve dış hatlarında spa merkezi işletmesi kurdum. Ağaoğlu Myclub ile 8 yıl süren Satış ve Kulüp yöneticiliğinden sonra Clubsporium Genel Müdürü oldum.Carrera Fitness&Spa İzmir’den sonra İstanbul’da da olmaya karar verince bende Genel Müdür olarak aileye katıldım.Bu göreve ek olarak öğretim görevliliği ve wellness institute eğitim koçluğu yapmaktayım.

 

2) sektörün her alanında bulunmuş bir kişi olarak gelişimden memnun musunuz?

 Türkiye’de şu anda bir kişinin spora harcadığı para on avroyu geçmiyor maalesef. Bu yan komşumuz olan, hatta ekonomik olarak bizden daha kötü durumda olan Bulgaristan’da otuz yedi avro civarında. Bu bağlamda biz çok kötü görünüyoruz ancak pozitif tarafını söyleyeyim son beş yılda yüzde yirmi beşin üzerinde bir büyüme gösterdi. Yani bu beş yıl önce beş altı avrolarda bir seviyedeydi. Şu an on avrolarda. Aslında sosyal medyanın ve sinema sektörünün sağlıklı yaşamaya, fit olmaya, formda görünmeye çok önemli bir destek olduğunu düşünüyorum. O yüzden sosyal medyada spor hocalarının paylaşımları ya da spor yapan kişilerin paylaşımlarının çok fazla beğeni alıyor olması beni sektör açısından pozitif yönde etkiliyor. Bu bir özenme yarattı ve doğru bir şeye özenme ve buna herkesin özenmesini istiyorum. Bu kötü bir şeye özenti değil inşallah daha da iyi hale gelecek.

 

3-Tüketicinin spor salonu tercihlerini neler etkiliyor?

Grup dersleri tercih sebeplerini etkiler. Bulunduğunuz lokasyonda fark yaratmak istiyorsanız, grup derslerinin içeriği, grup dersleri eğitmeniniz ve grup dersleri sayınız sizin tercih edilme oranınızı arttırır. Bu sorunun cevabı yüksek lisans tezimde şöyle görünüyor;  bir kulübün tercih edilme sebebini araştırdığımızda hijyen en önemli konu çıkıyor. Hijyenin alt başlıklarına baktığımız zaman da duşların hijyeni her şeyden daha önemli çıkıyor. O zaman biz tercih sebebinde hijyeni en önemli sıraya koyuyoruz ama tecrübelerimiz de şunu söylüyor; lokasyon, grup derslerinin içeriği ve eğitmen kalitesi de tabi ki tercihleri etkiliyor.

 

4) Grup egzersizleri neden önemli sizce ?

Carrera Fitness & SPA olarak GoMax diye yeni yarattığımız bir grup egzersiz sistemi var. Bu grup egzersizini verebilmek için belirli bir tecrübeye sahip olmak gerekiyor çünkü bu dersi her türlü sağlık grubundan insana yaptırmaya çalışıyoruz. Bel fıtığı da olsa, boyun fıtığı da olsa biz bu kişiyi nasıl dersin içine adapte edebiliriz diye bakıyoruz çünkü biz hiç bir sağlık sıkıntısını problem olarak görmemeye çalışıyoruz. Asıl amaçlarımızdan bir tanesi de bu ‘herkes yapabilir’. Spor yapmasında doktor tarafından verilmiş bir rapor yoksa biz o kişiyi spor programına nasıl entegre edebiliriz ona bakıyoruz. Bunun için gerçekten Türkiye’de ilk defa bizimle çalışan yurt dışından getirttiğimiz hocalarımız var.Hocalarımız ile GoMax  için maksimuma git, maksimuma giden ders anlamında söylüyoruz. Biz o dersi gerçekten insanların maksimum kapasitesini test etmesi için kullanmaya çalışıyor, Kişinin kendi Everestini bulmasını amaçlıyoruz. Bu arada bu şaka değil Bundan sonra ki amacımız bu dersin katılımcıları ile dersi zirvede yapmak.Bu tarz dersler aidiyet duygusana ciddi katkı sağlıyor ve bu nedenle önemliler.

 

5) Kariyer olanaklarını nasıl görüyorsunuz ?

sporu pazarlamanın yolunun beden eğitimi spor ve yüksekokulu koridorlarından geçtiğini düşünüyorum. Spor eğitimi almış bir insanın spor pazarlamasını daha iyi anlayacağını düşünüyorum çünkü sporu bilmiyorsanız ürünü satmanız çok zor. Ben masörlük, antrenörlük daha sonrasında da spor pazarlaması üzerine devam etmiş bir kariyere sahibim.beden eğitimi okuyan bir gencin kendini sadece bir öğretmen adayı ya da bir antrenör adayı olarak görmesini çokta mantıklı bulmuyorum. Biraz yelpazeyi geniş tutmak lazım. Artık Türkiye’de wellness sektörü çok ciddi bir şekilde büyüyor. CrossFit diyebiliriz, out-door aktivite diyebiliriz ya da bir fitness kulübünün yönetimi diyebiliriz bunların tamamı için temel aslında spor. Bu yüzden sporu bilmek, satmak için veya pazarlamak için en temel konu. O yüzden antrenörlük de okuyor olsa, beden eğitimi öğretmenliğide, bu kulüplerin yönetiminde eğitim çok kıymetli ve sporu eğitim olarak almış kişilerin daha başarılı olacağını düşünüyorum.

 

Sektörün fiyat politikaları?

Aslında bu soruya “sağlıklı ve uzun yaşamanın bedeli sizce ne kadardır?” sorusuyla cevap vermek isterdim. Fakat daha ayrıntıya inmek gerekirse bugün aylık elli TL’ye de spor yapmak mümkün dört yüz TL’ye de. Ben sektörün aylık maliyette 150-200 tl bandında spor yapılan yerlerin güvenilir eğitmen kalitesinin doğru alet ekipman  performansının gayet verimli olduğunu düşünüyorum. Günde milyonlarca sigaranın satıldığı bir ortamda da spora pahalı denilmesini kabul etmiyorum. O nedenle beş tl dahi olsa bir sigara paketi ayda 150 TL yapar ve biz 150 TL’ye aylık spor yaptırıyoruz. O nedenle spor pahalı bir aktivite değil çünkü askeri ücretle çalışan bir kişinin dahi günde bir, ayda 30 paket sigara içtiğini düşünürsek bizde günde bir paket sigara masrafıyla spor yapabilirler. O yüzden sporun herkes tarafından ulaşılabilir bir şey olduğunu düşünüyorum. Tembelliğin spor yapmamakta en temel konu olduğunu düşünüyorum.

 

6 ) sektörde yer alan tanınmış firmaların kapanması sizce sektöre zarar verdi mi?

Otomotiv sektöründe bir fabrikanın kapanması diğer markalara ne kadar zarar verirse bize de o kadar zarar verdi. Yani bu durum bir zarar olarak görülmemeli. Her sektörde kapanış, her sektörde açılış, her sektörde iflas mevcut bir durum. O yüzden spor sektöründe bir firmanın iflas etmiş olması sektöre zarar vermez. Oyunculardan bir tanesi iflas etmiş olabilir. Tekstilde bir firmanın iflas etmesi tekstil piyasasını batırıyor mu? Tam aksine onun müşterileri başka bir yere kayıyor. O yüzden biz bu durumu avantaj olarak görüyoruz ve hatta bunu pozitif yönde kullanabileceğimizi düşünüyoruz. Müşteri tarafından yanlış anlaşılmış olabilir bu konu ama sektörün her hangi bir zararda olduğunu düşünmüyorum.

 

Son zamanların en popüler uygulamalarından Personal Trainer hizmetinin nasıl katkıları var ?

Personal Trainer hizmeti daha önce sadece bir amaç uğruna hızlı performans için yapılıyordu. Örneğin sinema oyuncuları bize geliyorlardı. Dört hafta sonra sinema çekimim var yapabilir miyiz? Veya mezuniyet önce öğrenciler, düğün öncesi hanımefendiler beyefendiler geliyordu. Ama şimdi bu spor disiplininde gerçek bir çalışma şekline dönüştü. Müşteri spor kulübüne üye olurken  Personal Trainer hizmeti alırsa daha çok gelişeceğini görüyor.

Bizim sektörde gördüğümüz problemlerden bir tanesi de istikrarsızlık. Spor geçici bir heves olmamalıdır. Yani üye oluyoruz, bu iş için para harcıyoruz, kıyafetler ayakkabılar alıyoruz. Fakat zamanla salona geliş-gidişler azalıyor. Spor ömür boyu olmalıdır. Biz özellikle bu hevesi her zaman zirvede tutmak için spora renk kat mottosuyla zumba etkinlikleri, basketbol ya da masa tenisi turnuvaları düzenliyoruz ya da daha fazla kim koşabilir etkinlikleri düzenliyoruz. Bunlar tamamen kulübe daha fazla gelmesi için yapmış olduğumuz etkinlikler çünkü üye olmak başka bir şey kullanmak başka bir şey. Biz kullanması için teşvikte bulunuyoruz. O yüzden Personal Trainer hizmetlerinin sektör açısından şöyle bir fiyatlandırması olduğunu düşünüyorum teşvik edici en iyi fiyatlarda. insanlar motivasyon kaybı yaşayabiliyorlar Personal Trainer sporcunun motivasyonunu destekleyebiliyor. O yüzden fiyatlandırmayı iyi bir şekilde yapabilirseniz size Personal Trainer müşterisi de çıkıyor bu bir kulüp içinde ek bir gelir demek . şu an da pt satışları Türkiye’de kötü bir seviyede değil.

 

Son olarak yeni trendlerden bahseder misiniz?

Sportif anlamda kendi vucut ağırlığınız ile yaptığınız egzersizler çok popüler. Pazarlama alanında ise markaların spor müşterisini hedef aldığı çalışmalar.Mesela bir otomotiv firmasının spor salonlarında kullanılmak üzere kendi havlularını yaptırıyor olması, bir kozmetik firmasının bayanlar soyunma odasına kendini sponsor olarak konumlandırması veya bir tekstil firmasının benim ürünlerimi hocalarınız giyebilir mi diyip gerçek müşteriye gerçek bir deneyim veya gerçek bir görüntü vermek istiyor olması gibi. Markasını burada söylemeyelim ama gerçekten bir şampuan markasının tüketici tarafından kullandırılıp arkasından nasıl buldunuz sorusu bir tv reklamından daha ucuz ve daha gerçek bir reklam çalışması. O yüzden spor sektörüne çok ciddi bir marka desteği var şu anda bununda yeni bir trend olduğunu söyleyebilirim.