Merdiven altı diye anlatılan spor salonlarından 40.000 metrekareyi geçen dev tesislere  giden 20 yıllık sürede spor anlayışı konusunda oldukça uzun bir yol aldık. Araştırmalarımız 2025 yılı geldiğinde sektörün %30 daha büyüyeceğini göstermektedir. Bu kadar hızlı büyümeyi yaşayan başka sektör var mıdır bilmiyorum ama ülke olarak sağlıkı yaşam konusunda bilinçlenmeye başladık.

 

Bilinçli müşteri 2000’li yılların başlarında oldukça azdı ve bir işletme kendini anlatmak için oldukça zorlanıyordu. İşletme sayısının azlığı fiyat,performans dengesini bozduğu için müşteriler ilk dönemlerde oldukça temkinliğiydi. Yıllar geçtikçe müşteri bilinçlndi,seçenekler arttı,fiyatlar düştü. 2004 yılında önde gelen bir spor merkezinde işe başladığımda babamın burası çok iyi daha iyisi olmaz bence ,sen buradan ayrılma dediğini dün gibi hatırlıyorum. Şimdilerde o işletmeye benzeyen 100’ün üzerinde yer var…

 

İlk yıllarda ara,randevu al, sat mantığı üzerine kurulan işletmeler yıllar içerisinde yönlerini değiştirerek farklı yöntemler ile pazarlama ve satış yapmaya başladılar. Bu değişim tüm sektöre bakıldığında halen %50 civarındadır. Sektör çok hızlı büyüdüğü için farklı bir şey söyleyecek yönetici yetiştiremedi bu konuda eksik kaldı. 

 

Body building anlayışı fitness anlayışına, fitness anlayışı ise son zamanlarda wellness anlayışına dönüşmüştür. Bu geçişler işletmeleri değişime yönlendirmiş, değişemeyenleri ise küçülmeye veya iflasa kadar getirmiştir. Bilinmelidir ki teknoloji içinde bulunduğumuz sektörü çok olumlu yönde desteklenmektedir. Teknolojiye ayak uydurmak en önemli detaydır. Burada çok kısa bir detay vermek isterim. Bir çok dilde aynı anlamlara gelen  (s) sistem ,(p) rogram , (o)rganizasyon, (r)ekor, (t) eknoloji olarak açabileceğimiz ‘sport’ kelimesi bize bir yol haritasıdır. Teknoloji geliştikçe sektör gelişmektedir. 

 

Rekabetin artması, teknolojinin gelişmesi, müşterinin bilinçlenmesi gibi bir çok detay pazarlamaya marka birlikteliklerini getirdi. Bu spor merkezine üye olursanız size özel avantajlar var denilmeye başladı ve müşteri için yeni bir tercih sebebi oldu. En iyi restoranlarda indirim, ücretsiz tatiller hatta arabalar hediye verilmeye başlandı. Üyelik ile verilen bu promosyonlardan ne bekleniyordu diye soracak olursanız cevap çapraz satıştır. Bir çok firma artık spor salonlarının gücünün farkında ve kendi ürününü tanıtabilmek için ücret ödeyerek promosyonlar yapmaya başladılar. İyi bir araba firması tanıtım için ideal bulabilir veya organik ürünler satan bir firma için doğru yer olabilir.

 

Tüketici o kadar çok pazarlama çalışmasına maruz kalıyor ki her zaman en doğruyu tercih edemiyor. Zaten her zaman ihtiyacımız olanı alsaydık wellness üzerine çalışan yerlerin reklam çalışması yapmasına gerek kalmazdı, müşteri direk gelir alırdı. Çünkü reklam ihtiyacı olmaması gereken bir sektördür. 

 

Geçen 20 yılda değişen veya gelişen bazı konu başlıklarından bahsettim. Bundan sonra ki sürecin şehir hayatının siteleşmeye yönelmesi ile spor ve spa merkezi işletmelerinin buralarda büyümesini beklendiğini bilin diyerek sonlandırayım. 

 

Ülke ve sektör gelişiyor, farklılaşmak ise en önemli detay…