Binlerce metrekarelik alanlara kurulan ve birbirinden farklı hizmet sunan spor tesislerinin çeşitliliği ne olursa olsun, üyelerin birinci tercihi; hijyen!

IHRSA’nın (International Health Racquet & Sports Club) araştırmasına göre; Türkiye’nin en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’da, son 5 yıl içinde her yıl 15 büyük ölçekli spor merkezi açılıyor.

Son yıllarda spor merkezlerine giden üye sayısının yüzde 25 oranında arttığı belirtiliyor. Sunulan bir çok farklı hizmete rağmen üyelerin ilk tercihi “hijyen” oluyor.

Türkiye’de fitness sektörünün gelişimine katkı sağlayan ve uzun yıllar spor yöneticisi olarak çalışan Carrera Fitness&SPA Merkezi’nin Genel Müdürü Yalçın Yaşar; spor salonu seçerken üye tercihlerini şöyle anlattı.

Yaşar; “Yüksek lisans tezimi hazırlarken yaptığım araştırmanın sonuçlarında ve yıllardır çalıştığımız spor merkezlerinde ki deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki, hizmet kaliteniz, hizmet çeşitliliğiniz ne olursa olsun üyelerin ilk tercihi hijyen oluyor.

Özellikle tuvalet ve duşlarda ki hijyen en dikkat edilen detay olarak birinci sırada yer alıyor. Büyükşehirlerdeki trafik göz önünde bulundurulduğunda üye için lokasyon ikinci tercih nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

Sporsever; ya işine yakın ya da evine yakın bir merkeze üye oluyor. Üyelerin diğer tercih nedenleri arasında ise; hizmet çeşitliliği ve yaratılan güven ortamı yer alıyor. Ücret çok önemli bir neden gibi düşünülse de birçok merkezin ulaşılabilir rakamlar olduğunu vurgulamak gerekir.

Çünkü sigara gibi alışkanlıklara ayda ortalama 200 TL gibi bir rakam ayrılabilen kişi, sağlık için, spor için düzenli ve güzel alışkanlıklar için bu rakamları ayırabilir.” diye konuştu.

Sosyal buluşma alanları fitness merkezleri

fitness merkezleri

Spora başlayan her bireyin, ya zayıflamak veya formunu korumak, kilo almak ya da vücut geliştirmek için fitness merkezlerine gittiğini söyleyen Yalçın Yaşar grup egzersizlerinin motivasyonu ve sosyalleşmeyi arttırdığına dikkat çekti. Spor Salonu Seçerken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Spor merkezi seçerken

  • Fitness Merkezlerinde özellikle hijyene dikkat edin.
  • Evinize veya işinize en yakın lokasyonu tercih edin.
  • Ödeme yaparken özellikle kartla ödeme yapıyorsanız; şirket isminin yer aldığı post cihazını kullandığınızdan emin olun.
  • Antreman süresince size doğru hareketi gösterecek, deneyimli eğitmenlerin bulunmasını önemseyiniz
  • Fitness merkezi çalışanlarının sizde güven uyandırması ve o merkeze geldiğinizde kendinizi iyi hissediyor olmanız tercih nedenidir.
  • Salona gelme nedeninize göre hizmet çeşitliliği önem kazanır.
  • Grup aktivitelerini seviyor ve sosyalleşmek istiyorsanız grup egzersizlerine katılabilirsiniz.
  • Bireysel çalışmayı seviyorsanız, birebir hocalarla çalışmalı, grup aktivitelerini tercih etmemelisiniz.