Sevgili spor ve sağlıklı yaşam tutkunları!.. Fitness merkezlerine üye olunarak yaza hazırlanmanın en popüler olduğu döneme girdik. Size, doğru kararı verdirip hedefinize ulaştıracak spor merkezlerinin neler içermesi gerektiğini, bir spor pazarlaması uzmanına sorduk… Sorularımızı, Ataşehir Ağaoğlu MyClub Üyelik Hizmetleri Müdürü Sayın Yalçın Yaşar yanıtlayacak…

Yalçın Bey, bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

2004 yılından bu yana ülkenin spor bilincinin artması için çalışmalar sarf ediyorum. Uzun bir yol olduğunu bilerek çıktığım bu yolda, binlerce insanın daha bilinçli, daha ekonomik, daha verimli spor yapmasını sağladım. Bu iş mutluluk veren bir iş.

Spora vakit ayırıyor muyuz?

2005 senesinde fitness merkezleri sayısı, iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdı. Şimdilerde ise şubeli kulüpler, özel ders stüdyoları, açık hava sporları gibi birçok konuda ayrışan yerler oluştu ve hepsi de kapasitesini doldurabiliyor. Bu durum “çok spor yapıyoruz” anlamına gelmesin!.. Geldiğimiz noktanın iyi olduğunu söylemek için bu detayları veriyorum. İyi yoldayız.

Neden bu dönemde, yani kış ortasında spora talep artıyor ?  

Bu dönemde bana gelen müşteriler, genel olarak bir hedefe daha çabuk ulaşmak için gelirler. Düğüne, mezuniyete, plaja vs. gibi bir sebep göstererek “yetişmeliyiz” derler. Ben ve meslektaşlarım da onlara hedeflerine ulaşacakları uygun üyelikleri yaparlar. Bizim insanımız sona bırakmayı sever. Bu nedenle talebin bu dönemde arttığını düşünüyorum.

Bir spor merkezinde nelere dikkat edilmelidir?

Hijyen, bu konuların en başında gelen konudur. Birçok kişinin aynı alanı terleyerek ve dokunarak kullandığını düşünürseniz, bu konuya özel hassasiyet gösterilmesi gerektiğini söyleyebilirim.

Zaman herkes için çok kıymetli ve kaybettiğinizde geri koyamıyorsunuz. O nedenle lokasyonun zaman kazandırması gerekir. Spor merkezinin işe veya eve yakınlığı çok önemlidir. “O trafiği çeker, ama yine de oraya giderim” veya “ben orayı çok beğendim mutlaka oraya gitmeliyim” dediğimiz yerler de olur ancak; Gidilemediğini ve “spora başlayacağım” diye çıkılan yolda, spordan uzaklaşıldığını, birçok kez deneyimledim…

Hedefe ulaşmanın en kısa yolu sizce hangisi ?

Ben, grup halinde yapılan dersleri tavsiye ederim. Öncelikle disiplin kazandırır. Saati bellidir, hocası bellidir. Gününüzü ona göre ayarlarsınız. Zumba ve Knock Out gibi yüksek tempolu dersleri tercih edebilirler.

Bir spor arkadaşı sizi hedefe daha çabuk ulaştırır çünkü sizi teşvik eder.

Özel bir eğitmen ile yapılan egzersizlerde tüm bilimsel detaylara uyulur. Bu nedenle hedefe ulaşmak daha kolaydır. Sosyal medya üzerinden herkesin bu işe merak sardığını gözlemliyorum. O nedenle, eğitmenin iyi seçilmesi sonucu direk etkileyen bir detaydır.

Bir spor merkezine üye olmak için ayrılması gereken ortalama bütçe ne kadar olmalıdır?..

Bu ne istediğiniz ile direk bağlantılıdır. Birçok tesis, tüm imkanları (fitness, yüzme, squash, grup egzersizleri vs.) aynı anda sunmakta ve aylık 250 lira civarında ücret istemektedir. Sadece grup dersi veya sadece cross fit gibi egzersizlerin yapıldığı tesisler, sektörde yer almaya başladılar ve aylık olarak 150 lira civarında ücret istiyorlar. Ücret, beklenti ile doğru orantılıdır ve şu an 50 liraya spora başlanabilmektedir.