Birçok firma ürün veya hizmetini daha fazla insana ulaştırmak için çeşitli yollara başvurarak pazarlama stratejileri geliştirmektedir. Markanın pazarlama konusundaki davranışı, marka profilini bizim gözümüzde çizmektedir. Satışlarını arttırmak isteyen markaların bazı zamanlarda çok ufak dikkatsizlikten  veya yanlış davranıştan dolayı ciddi pazarlama hataları yaptığını görürüz. Bu hataların içerisine kimi zamanlarda büyük firmalarında dahil olduğunu görünce ‘BÜYÜKLER DE HATA YAPAR’  demek ve 2018 yılında büyük firmaların yaptığı büyük Pazarlama hataları konusunu derlemek istedim.

Büyük Firmaların Pazarlama Hataları

SNAPCHAT TASARIM İYİLEŞTİRME GÜNCELLEMESİ

Snapchat, uzun yıllar tasarımında fazla bir değişiklik olmamasından ve çeşitli sosyal medya platformların aynı işlevi görmesinden dolayı artık tasarımında bir değişiklik yapılması gerektiği düşüncesine girmiştir. 2018 yılında yayınlamış olduğu güncellemeyle 1.2 Milyonu aşkın kullanıcının yeni tasarımından hoşnut kalmadığını ve eski tasarımı istedikleri dile getirilmiştir. Güncellemesinde geri adım atmayan Snapchat, birçok kullanıcısını kaybetmiştir.

H&M HOODİE TARZI TASARLADIĞI TİŞÖRT

H&M’in tasarlamış olduğu tişörtünde yeşil tonlarını kullanarak tişört üstüne “coolest monkey in the jungle” baskılı yazısı ve model olarak kullanmış olduğu siyahi çocuk ile pazarlama hataları konusunda damgayı vurmuştur. H&M in bu reklam kampanyasıyla ırkçı bir tutum sergilediği düşünülerek tepki topladı. Protesto edilen dünya devi, önemli ölçüde ciro kaybına uğrayarak bunun faturasını ağır ödemiştir.

HEİNEKEN REKLAMI VE SLOGANI

Bira firması olarak bilinen Heineken, hazırlamış olduğu reklam kampanyasında oynayan oyuncular ve reklam akışı ırkçı bir tutum sergilediği varsayılmıştır. “Bazen daha hafif olan daha iyidir.”  sloganıyla bilinen bu reklam sosyal mecralardan ırkçı olarak geri dönüşler alması sonucunda firma prestij kaybı yaşamamak adına reklam projesini tamamıyla iptal ederek piyasadan geri çekmiştir.

PAPA JOHN’S  PİZZA REKLAM GÖRÜŞMESİNDEKİ TUTUMU

ABD’nin pizza devlerinden biri olan Papa John’s Pizza, reklam kampanyası düzenlemek adına reklam ajansıyla görüşmesinde siyahi insanları “zenci” olarak nitelendirmesi ve ırkçı yaklaşımı pahalıya mal oldu. Bu davranışları sosyal medyada hızla duyularak bütün tepkileri üstüne çekmiştir. Tepkiler sonucunda firmanın CEO’su John Schnatter, istifa etmek zorunda kalmıştır. Bunun yanında kısa süreliğine de olsa firmanın satışları yaklaşık % 10 oranında düşüş yaşamıştır.

Pazarlama Hataları yüzünden büyük firmalar bile ciddi ölçüde etkilenip, önemli kayıplarla karşılaşırlar. Bu hatalar dikkate alınarak, özellikle ırkçı olarak algılanmama konusunda pazarlama stratejisi oluşturulmalı ve geçmiş yıllardaki başarılı stratejiler göz önünde bulundurularak projeler hayata geçirilmelidir.

Büyük markaların gündemde uzun süreler kalmak için bilinçli olarak mı bu hataları yaptığı düşüncesi ise ayrı bir tartışma konusu olarak incelenmelidir…